جراحی مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو
فهرست مطالب

جراحی مینیسک زانو

یکی از روش‌های متداولی که اکثر افراد مبتلا به پارگی در مینیسک زانو آن را انجام می‌دهند، جراحی مینیسک زانو است. پارگی مینیسک از آسیب‌های شایعی است که بسیاری به دنبال پیچ خوردگی و یا خم شدن مفصل این ناحیه، با آن مواجهه می‌شوند. به طور کلی بر اثر آسیبی که به زانو وارد می‌شود ممکن است مینیسک دچار پارگی شود که میزان و شدت این پارگی به وزن، سرعت فشار وارده و شدت خم شدن زانو بستگی دارد.

پس از وارد شدن آسیب با مراجعه به پزشک و تشخیص پارگی، برای درمان این عارضه از جراحی استفاده می‌شود. درمان پارگی مینیسک به روش جراحی از تخصص‌های جراحان متخصص زانو است. برای انجام جراحی مینیسک زانو محدودیتی وجود ندارد، اما به طور کلی افراد جوان برای این جراحی ایده‌آل‌تر هستند، چرا که هنوز گرفتار آسیب‌های زانو نشده‌اند. برای افراد مسن نیز با احتیاط بیشتری انجام این جراحی صورت خواهد گرفت.

این جراحی عوارضی هم به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آن پرداخته می‌شود. روش‌های دیگری نیز برای درمان پارگی مینیسک زانو وجود دارد که نیاز به عمل جراحی مینیسک زانو را برطرف می‌سازد. این روش‌ها با توجه به میزان و شدت آسیب وارده به مینیسک انتخاب می‌شوند؛ که بسته به نظر پزشک، می‌توان یکی از این روش‌ها را انتخاب کرد.

جراحی مینیسک زانو

کاندیدای مناسب جهت عمل مینیسک

همانطور که قبلا گفته شد، انجام جراحی مینیسک زانو در بین افراد محدودیتی ندارد. با این حال در افراد جوان‌تر بهتر از افراد مسن قابل انجام است، چرا که افراد جوان در این سن هنوز به آرتروز زانو و یا سایش زانو گرفتار نشده‌اند. پس می‌توان گفت این افراد برای جراحی ایده‌آل هستند.

با توجه به این نکته می‌توان گفت که این جراحی برای افراد مسن احتمالا مناسب نباشد، اما با این حال چنین افرادی هم می‌توانند اقدام به انجام جراحی نمایند، اما جراحی آنها با احتیاط بیشتری انجام خواهد شد. همچنین باید اشاره کرد که به‌ طور معمول به افرادی که دارای وزن بالایی هستند نیز به دلیل احتمال ایجاد اختلال در روند جراحی و دوران بهبودی، استفاده از روش‌های غیر جراحی توصیه می‌شود.

افراد کاندید جراحی مینیسک زانو باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  • سن زیر ۵۵ سال داشته باشند.
  • آسیب محدودی به غضروف مفصلی و استخوان آنها وارد شده باشد.
  • افرادی که تجربه درد و یا بی ثباتی در این ناحیه دارند.
  • نتایج آزمایشات گرفته شده با آسیب مینیسک همخوانی داشته باشد.

جراحی مینیسک زانو به چه صورت انجام می‌شود؟

در صورتی که فردی پس از آسیب به زانو دچار درد زیادی شود و همچنین محدودیت حرکت زیادی داشته باشد، بنا بر نظر پزشک، جراحی مینیسک زانو برای او مناسب خواهد بود. این جراحی به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود. در این روش جراح برش‌های کوچکی در ناحیه مفصل زانو و کنار کشکک ایجاد می‌کند.

به طور کلی در این روش تلاش می‌شود تا از تکنیک‌های تهاجمی کمتری استفاده شود. به گونه‌ای که جراح با قرار دادن آرتروسکوپ در ناحیه برش و به کمک ابزارهای جراحی، این عمل را انجام داده که باعث کاهش عوارض آینده آن و همچنین تسریع بهبودی آن می‌شود.

جراحی مینیسک زانو به طور معمول به دو روش ترمیم مینیسک و برداشت مینیسک یا منیسکتومی در بین بیماران انجام می‌شود. در صورتی که پزشک جراح، آسیب وارد شده را با توجه به نتایج آزمایشات تایید کند و سپس پارگی ایجاد شده با عمل ترمیم مینیسک درمان نشود، از روش منیسکتومی استفاده می‌شود. در این روش بخش آسیب دیده مینیسک برداشته می‌شود، ولی پس از آن سطح مفصل صاف خواهد شد.

مزایای انجام جراحی ترمیم مینیسک

همانطور که می‌دانید جراحی مینیسک زانو برای درمان پارگی مینیسک انجام می‌شود. بسیاری از افراد به دلایلی از جمله آسیب و ضربه در این ناحیه گرفتار این عارضه می‌شوند. این جراحی به دلیل مزایایی که دارد اغلب به بیمار توصیه می‌شود.

از مزایای این جراحی می‌توان به ایمن بودن آن و تسکین قابل توجه درد، اشاره نمود. جراحی مینیسک به دلیل اینکه غیرتهاجمی است، باعث می‌شود که فرد درد کم‌تری را تجربه کند. همچنین قابل توجه است که زمان بهبودی پس از عمل جراحی مینیسک زانو از طریق آرتروسکوپی کوتاه‌تر خواهد بود و حدودا به مدت چند هفته یا چند ماه طول خواهد کشید.

کاهش روند آسیب به مفاصل و همچنین به تاخیر افتادن شروع آرتروز زانو از دیگر مزایایی است که جراحی مینیسک زانو به دنبال خواهد داشت. پس از جراحی با رعایت اقداماتی می‌توان فعالیت‌های حرکتی را بهبود بخشید و هرچه سریع‌تر به وضعیت قبل از درگیری بازگشت.

عوارض پس از جراحی مینیسک

اگرچه گفتیم که جراحی مینیسک زانو نوعی عمل جراحی با حداقل تهاجم است، اما نمی‌توان گفت که بدون عوارض است. مخصوصا اگر این جراحی توسط فرد بدون تجربه و در بیمارستانی بدون امکانات انجام شود، در این صورت بروز عوارض بیشتر خواهد شد.

از مهمترین و همچنین نگران‌کننده‌ترین عوارض بعد از جراحی مینیسک زانو، می‌توان به وارد شدن آسیب به اعصاب بزرگ و رگ‌های خونی موجود در پشت مفصل زانو، اشاره کرد. اعصاب بزرگ یکی در قسمت داخل و دیگری در قسمت خارجی زانو قرار دارند، که ممکن است در زمان جراحی دچار آسیب شوند.

در صورتی که در حین جراحی مینیسک زانو به عصب پرونئال که در قسمت خارجی زانو قرار دارد؛ آسیب و یا جراحتی وارد شود، به دلیل اینکه این عصب مسئول حس در ناحیه بالای مچ پا است، فرد توانایی حرکت زانو را از دست خواهد داد. همانطور که متوجه شدید، این عمل نیز بدون عوارض نیست. پس بهتر است برای پیشگیری از بروز آن در انتخاب جراح و متخصص جهت جراحی مینیسک دقت کرد.

دوران نقاهت جراحی زانو

پس از جراحی مینیسک زانو طول دوره بهبودی و نقاهت بسته به میزان آسیب و نحوه جراحی، متغییر خواهد بود. به طوری که ممکن است ترمیم پارگی مینیسک بیشتر از ۴ تا ۶ هفته زمان ببرد و در این مدت فرد مجبور باشد که از عصا استفاده کند.

همچنین اگر روش درمان بیماری، منیسکتومی جزئی یا کلی باشد، احتمال دارد که زمان بهبودی او تقریبا یک ماه طول بکشد. در این مدت بهتر است نکاتی رعایت شود تا طول دوران نقاهت بعد از جراحی کمتر شود. اقداماتی از جمله اینکه پس از جراحی باید از زانوبندهای ویژه استفاده کرد و مدتی از ایجاد فشار بر روی زانو اجتناب کرد.

برای کسب نتایج مطلوب نیز بهتر است پس از جراحی مینیسک زانو جهت بازگشت توانایی حرکت و عملکرد مینیسک به مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی مراجعه نمود. در طول جلسات فیزیوتراپی بعد از جراحی مینیسک زانو درمانگر تمریناتی را آموزش خواهد داد. همچنین ممکن است از دستگاه‌های نیز استفاده کند. این کار به بیمار کمک خواهد کرد که هرچه سریع‌تر به وضعیت قبل از جراحی بازگردد.

 درمان غیرجراحی مینیسک زانو

علاوه بر جراحی مینیسک زانو روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارند که برای درمان پارگی مینیسک استفاده می‌شوند. این روش‌ها بیشتر بر پایه لیزر هستند. از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به لیزر درمانی، الکتروتراپی، اوزون‎تراپی و PRP اشاره کرد.

در لیزر درمانی از اشعه لیزر با قدرت‌های متفاوت استفاده می‌شود. این روش باعث گرم شدن بافتی که دچار آسیب شده می‌شود و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد. امروزه درمان با لیزر به دلیل اینکه غیرتهاجمی است و نیاز به سپری کردن دوران نقاهت ندارد، در بین بیماران مورد توجه قرار گرفته است. با این حال این روش زمانی انجام می‌شود که آسیب وارده به مینیسک زانو جدی نباشد.

برای جایگزین جراحی مینیسک زانو می‌توان از الکتروتراپی استفاده کرد. در این روش از امواج الکترومغناطیسی برای تحریک اعصاب آسیب دیده استفاده می‌شود. اولتراسوند از جمله امواجی است که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین با این روش درد و التهاب ناشی از پارگی کاهش خواهد یافت.

از دیگر روش‌های درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی، اوزون تراپی است. این روش بر اساس ساختار اصلی بدن برای درمان این ناحیه انجام می‌شود. به این صورت که با تزریق اکسیژن به ناحیه پارگی، روند درمان سریع‌تر خواهد شد.

پی آر پی(PRP) نیز از جمله روش‌های بدون جراحی است که نوعی پلاسمای غنی از پلاکت است. در ابتدا از بیمار نمونه‌ گرفته می‌شود و پلاکت را جداسازی کرده و مجددا به فرد تزریق می‌شود. این روش نیز باعث کاهش درد خواهد شد.

جمع‌بندی

جراحی مینیسک زانو نوعی جراحی ترمیمی مینیسک زانو است که در بین افرادی که دچار پارگی در مینیسک شده‌اند، متداول است. این جراحی برای افراد جوان مناسب‎تر است، چرا که بیماری آرتروز زانو هنوز در این افراد بروز پیدا نکرده است. جراحی مینیسک همانند سایر عمل‌های جراحی عوارضی به دنبال دارد که ناراحت‌کننده‌ترین آن آسیب به اعصاب این ناحیه است.

پس از جراحی باید اقداماتی از جمله فیزیوتراپی را انجام داد تا بتوان دوره بهبودی را تسریع کرد و از بروز عوارض آن جلوگیری شود. افرادی که با مراجعه به مطب دکتر محمد اخلاق نجات اقدام به انجام جراحی در ناحیه مینیسک زانو می‌نمایند، با کمترین میزان درد و عوارض مواجه می‌شوند.

ایشان همچنین با مهارت بالا مشکل رباط صلیبی بیماران را نیز با انجام جراحی رباط صلیبی برطرف می‌نماید. از این رو می‌توان با اطمینان نزد ایشان اقدام به انجام جراحی نموده و از خدمات دکتر اخلاق نجات بیشترین بهره را به دست آورد.

 سوالات متداول

  1. آیا جراحی مینیسک زانو سخت است؟

همانطور که گفته شد این جراحی کم تهاجمی‌ است، اما میزان و شدت سختی آن به شدت آسیب و پارگی که به مینیسک وارد شده است بستگی دارد.

  1. آیا ورزش کردن باعث بدتر شدن مینیسک آسیب دیده می‌شود؟

بله؛ در صورتی که حین انجام دادن حرکات ورزشی فشار و یا ضربه‌ای به این ناحیه وارد شود، وضعیت بدتر خواهد شد. با این حال پس از جراحی، پزشک برخی از تمرینات ورزشی را جهت کمک به روند بهبودی بیمار تعیین خواهد کرد.

  1. آیا می‌توان همزمان با جراحی مینیسک زانو سایر جراحی‌ها را هم انجام داد؟

بله؛ عمل اصلاح پای پرانتزی، بازسازی رباط صلیبی و کارگذاری از عمل‌هایی هستند که می‌توان همزمان با جراحی ترمیم مینیسک انجام داد.

  1. پس از جراحی ترمیم مینیسک زانو چه اقداماتی باید انجام داد؟

پس از جراحی، تمرینات ورزشی از سوی پزشک تعیین می‌شوند که باعث استحکام و استقامت ماهیچه‌های این ناحیه می‌شود. در نتیجه درد و تورم کاهش یافته و باعث بازگشتن توانایی حرکت زانو خواهد شد.

  1. آیا پارگی مینیسک زانو به طور خود به خودی درمان می‌شود؟

به دلیل اینکه به حاشیه بیرونی مینیسک خونرسانی می‌شود، قدرت ترمیم دارد ولی این معنی را نمی‌دهد که پارگی مینیسک در هر قسمتی ترمیم خواهد شد. پس به طور کلی برای درمان پارگی حتی در قسمت حاشیه‌ای نیز نیاز به درمان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *